четвер, 11 квітня 2013 р.

Культурологія. Святі покровителі. До 1025 річчя святкування Хрещення Київської Русі.




         
 Наше життя сповнене всіляких негараздів, проблем, турбот. Сучасна людина опинилася у бурхливій річці протиріч зі світом і ніяк не може доплисти до берега. Саме через те нам на допомогу приходять небесні покровителі, кожен з яких в особливий спосіб стає на захист того чи иншого міста, професії, допомагають у хворобі, терпінні, про що свідчать численні відгуки людей. Усіх святих підрахувати неможливо. Джерела свідчать про шість, вісім, десять тисяч.



           Професіонали:

 Св. Христофор – гігант, який, тримаючи на плечах, переправив через ріку Ісуса (Христофор із грецької – “той, що несе Христа”) – покровитель водіїв;

 св. Андрій – опікується рибалками, бо сам ловив рибу;

 св. Матвій – банкірами та бухгалтерами, бо до того, як став учнем Ісуса, був збирачем податків;

 Іван Богослов – опікун писарів;

 св. Єронім, автор латинського перекладу Біблії (Вульгати) – патрон перекладачів і теологів;

 св. Франциск Салезький, який послуговувався у виголошенні правд віри листівками, взяв під опіку журналістів;

 св. Вероніка, яка витерла хустиною обличчя Ісуса, патронує фотографів, репортерів і гардеробників.

 св. Ісидор зі Севільї, який жив на зламі VI-VII століть – покровитель інтернетівців.



          Серед покровителів окремих спеціальностей є також архангели, яких зараховано до святих, хоча вони ніколи не були людьми. Так, архангела Михаїла представлено в Апокаліпсисі як вождя, який керував Божим військом проти Люцифера. Тому він патронує поліцію та солдатів. Архангела Гавриїла, який перший сповістив про народження Івана Хрестителя, споконвіку вважають патроном посланців і газетярів. 1951 року папа Пій ХІІ довірив йому опіку над радіо, телефоном, телеграфом і службами зв’язку.



           Як не дивно, але є святі, які також опікуються кулінарією:

 св. Марта з Витанії (сестра Лазаря) – дбає про смак страв, опікується солодким і приправами;

 св. Вацлав (він також є патроном Чехії) – турбується про добру каву.



          Вузькі та широкі спеціалісти:

 св. Антоній із Падуї (Падевський) – відповідає за загублені речі,

 св. Зита (покровителька слуг і прибиральниць) – допомагає віднайти загублені ключі.

 св. Юда Тадей – є спеціялістом із безнадійних справ. Він тривалий час потерпав через подібність його імени до імени Юди Іскаріота. Через плутанину зі зрадником Ісуса впродовж віків св. Тадея не залучали до жодних справ – цим і можна пояснити його готовність прийти на допомогу в найбільш безнадійних випадках.

 святий Миколай із Міри – патрон самої Міри, а також Антверпена, Абердіна, Берліна, Росії, Москви, Новгорода, дітей, дівчат, охочих вийти заміж (як подають инші джерела – старих пань), мореплавців, подорожніх, пекарів, кондитерів, власників ломбардів, митників, купців, в’язнів, злодіїв... Жив він у IV ст., був єпископом Міри, що в Малій Азії, де славився наверненням грішників. Легенди розповідають про те, як святий урятував трьох дівчат від проституції, кинувши у вікно їх дому три торбини золота на придане; як визволив від смерти трьох несправедливо засуджених; порятував трьох мореплавців, котрі тонули; воскресив трьох хлопців.



          Муки та дива.

 Часом мученики захищають від мук, яких зазнали самі.

 св. Аполонії кати виривали зуби, тому її заступництва благають ті, хто страждає на зубний біль … і дантисти.

 св. Люція є патроном в разі загрози втратити зір.

 у св. Вівіани можуть шукати допомоги ті, хто мучиться від головного болю (начебто на місці її покарання виросла трава, що допомагає в нездужанні голови).

 Часто в наданні патронату вирішальне значення мало чудо, особливий дар, незвичайна здатність. Св. Франциска з Паоли папа Пій ХІІ оголосив патроном італійських моряків, оскільки той нібито переплив Мессинську протоку на власному плащі;

 св. Клара – їй той же папа приділив патронат над телебаченням, оскільки їй на Різдво явилося видіння – лежачи хворою в ліжку, вона чула відправу в костелі й бачила Ісуса в яслах;

 св. Францішка Римлянка стала опікункою водіїв через свого ангела-охоронця, сяйво навколо якого освітлювало їй дорогу вночі.



          Покровителі народів:

 Св. Патрик, якого ірландці гучно вшановують 17 березня, не лише сприяв християнізації Ірландії, а й звільнив її від змія. В іконографії його зображено в оточенні змій або з листком конюшини в руці (неофіційний символ Ірландії), на якій роз’яснював догмат Пресвятої Трійці.

 св. Юрій (той, що умертвив змія) є опікуном Англії;

 Жанна Д’Арк і св. Тереза – покровительки Франції.

 Римляни пишаються заступництвом свв. Петра і Павла (29 червня в місті припиняють будь-яку роботу).

 Патронами всієї Італії є св. Франциск Асизький і св. Катерина із Сієни.

 св. Станіслав зі Щепанова опікується Польщею. Цього краківського єпископа замордували за вказівкою короля Болеслава Сміливого під час Служби Божої на Скалці після того, як він наклав на розгнузданого короля анатему. Якщо вірити легенді, тіло святого, посічене на 72 шматки, щасливо зрослося. Невипадково найбільше костелів, котрі збудували американські поляки, присвячені саме св. Станіславу.



          Покровителі спортсменів:

 св. Севастіян – покровитель лучників. Це мученик, тіло якого прошили тисячі стріл;

 св. Мадонна дель Гіссало – заступниця велосипедистів. Її святилище розміщене неподалік траси відомої велотраси “Джиро д’Італія”. Нині в церві Мадонни існує навіть музей велосипедного спорту, де зберігають жовті та рожеві майки лідерів, і навіть такі реліквії, як велосипеди відомих “королів” цього виду спорту.

P. S. Во время подготовки цикла мероприятий, посвященных празднованию 1025 летия Крещения Киевской Руси просматривала мнго материалов: текстов, фото, видео... Самый душевный -сообщение "Соборы и храмы Днепропетровска" 



Немає коментарів:

Дописати коментар