четвер, 16 листопада 2017 р.

Бібліотека Дніпровського базового медичного коледжу в соціальних мережах

Facebook — найбільша соціальна мережа у світі, найпопулярніша в безлічі країн. налічує мільйони користувачів, і з кожним днем кількість учасників даної мережі зростає.
Не дивно, що бібліотеки навчальних закладів створюють свої групи для віртуальних зустрічей своїх читачів студентів, викладачів та співробітників саме тут. Бібліотека нашого коледжу не виключення.

Що дозволяє зробити група «Бібліотека медичного коледжу»(https://www.facebook.com/groups/bibliotekakoledju/в мережі Facebook для своїх читачів? Виявляється, дуже багато чого. Так, наприклад, вона дозволяє відразу ж повідомляти своїм численним користувачам про всі явища і події, як-небудь пов'язані з бібліотекою. Може розмістити найбільш популярні в цьому семестрі підручники, корисне відео. Крім того, в групі завжди можна проводити різні заходи: вікторини, конкурси,  тощо.
Користувачі можуть брати участь в груповому чаті всередині Facebook, та на пошту або в приватне повідомлення отримувати від бібліотекаря потрібні навчальні матеріали. 
Платформою для віртуального гуртка бажаючих ознайомитися з нормами і правилами гідної поведінки людей у суспільстві стала група «Гарні манери в малюнках і прикладах» (https://www.facebook.com/groups/garnimanery/).
Що таке манери — це наша поведінка, те, як ми поводимося і спілкуємося з іншими людьми, говоримо і які вживаємо при цьому вирази, тон та інтонація, властива людині хода, жестикуляція і навіть міміка. Манери є частиною культури поведінки людини, їх регулятором є етикет.

 Група «Методична скринька» (https://www.facebook.com/groups/dosvid/)
Це зібрання методичних порад, передового освітянського, медичного та бібліотечного досвіду роботи. Крім того це платформа для віртуальних зустрічей викладачів нашого коледжу, завідувачів бібліотек медичних коледжів області.


 

Звільняйте власні книги

У багатьох з нас на книжкових полицях, або на антресолях можна знайти цікаві книги. Прочитавши їх один раз ми ніколи до них не повертаємось… Але ж книга хоче жити, бути корисною! Тому на допомогу книзі приходить
буккросинг (з англ. «book» — «книжка», «crossing» — «переїзд», «перехрестя») - всесвітнє книжкове мандрування з рук в руки, з дому в дім, з країни в країну.
Буккросингові полички сьогодні можна побачити у багатьох бібліотеках. А це значить, що небайдужі читачі хочуть, щоб їхні книжки прочитали якомога більше людей, щоб потім поділитися своїми думками з приводу прочитаного. Невипадково девізом буккросинга стали слова «Перетворимо весь світ у бібліотеку!»
Можна сказати, що Буккросинг - це безкоштовний обмін книгами чи, як кажуть буккросери, це "звільнення" книжок. Буккросер, прочитавши книгу, залишає її у громадському місці, щоб хтось інший міг її прочитати. Так книги «звільняються» і мандрують від одного читача до іншого.
Ці книги не мають номерів та шифрів. Беріть книги зі столу в читальному залі нашого коледжу (без читацького квитка, без запису), рекомендуйте знайомим.

"Звільняйте власні книги", приносьте їх до бібліотеки. А ми допоможемо знайти для них нових господарів.
 

середа, 8 листопада 2017 р.

База стандартів медичної допомоги.

РЕЄСТР медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги діє відповідно до Положення про Реєстр, затвердженого Наказом МОЗ України від 28.09.2012 року № 751 "Про створення та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в системі Міністерства охорони здоров'я України" та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2012 року за № 2004/22316.
В теперішній час в системі охорони здоров'я України відбувається важлива подія - це побудова якісно нової системи стандартизації медичної допомоги на основі використання методики з розробки клінічних настанов, медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів та локальних протоколів медичної допомоги на засадах доказової медицини.
Якісно нова система стандартизації, що впроваджується, має наступні характеристики:
  • Нова система представлена трьома новими типами документів: клінічні настанови, медичні стандарти та клінічні протоколи.
  • Клінічні протоколи медичної допомоги та медичні стандарти розробляються на принципах доказової медицини (в основу цих розробок покладені Клінічні рекомендації/настанови (третинні джерела доказової медицини).
  • Медико-технологічні документи розроблені не за медичною спеціальністю, а за темою (Артеріальна гіпертензія, Ішемічний інсульт та інші)
  • Медико-технологічні документи розробляються мультидисціплінарними групами (представники всіх зацікавлених спеціальностей) - важливий методичний підхід, що застосовується у всьому світі.
  • Розроблені документи мають строк наступного перегляду, проходять етап публічного обговорення (впродовж одного місяця знаходяться на сайті МОЗ України).

ГОЛОВНЕ - Уніфіковані клінічні протоколи медичної допомоги і медичні стандарти мають індикатори якості,

пʼятниця, 3 листопада 2017 р.

ПОПЕРЕДУ – НОВІ ЗАВДАННЯ


Ось така приємна новина, на яку з впевненістю очікували і викладачі, і студенти: відбулися вибори директора нашого коледжу і результати вказали на те, що нинішній  директор, кандидат медичних наук  Ігор Едуардович Шарун за  підтримки майже 92 відсотків виборців знов обраний директором коледжу.

-         Це цілком закономірно, - стверджують колеги Ігоря Едуардовича. Те, що наш директор – сучасний менеджер,  тонкий психолог, поборник наукового підходу до викладання, новітніх форм та методів  підтвердили і нинішні вибори. Працювати з ним цікаво,  у кожного є впевненість, що  директор здатен помітити, оцінити гарну ініціативу і допомогти її втіленню в життя.

-          Ми дуже раді звістці про перемогу Ігоря Едуардовича, - майже хором заявили студенти, - намагаємось  не підвести його ні в навчанні, ні в спорті, ні в громадському житті.  Наш директор зацікавлений у вирішенні багатьох  наших проблем, підтримує студентів,  відчутно, що ми для нього – на першому місці, тому обома руками за нашого Ігоря Едуардовича!
Наші батьки дізналися про цю новину здебільшого  наступного після виборів дня і теж були за нас раді і горді.
 А переможець, як завжди, впевнений в собі і заклопотаний. Не до святкування перемог. Попереду чимало задумок, планів, безліч завдань і багато напруженої роботи.